Peteklerinizin yeteri kadar ısınmadığını farkettiniz yada peteklerinizin üst kısmının ısındığı alt kısmının ısınmadığını gördüğünüzde yada kombiye en uzak peteğin hiç ısınmadığı ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, öncelikle belli başlı bazı kontrolleri sağlamalısınız.

Örneğin Reglaj Ayarı Yaparak da İyi Isı Elde Edebilirsiniz.

Reglaj ayarını yapmamız daki asıl amaç peteklerin her birinin eşit miktarda ısı vermesini sağlamaktır. Öyleyse reglaj ayarı nasıl yapılır ?

1- Adım  :  İlk önce tüm peteklerin vanasını saat yönüne çevirerek kapatınız

2- Adım  : sonrasında, kombinize en yakın petek hangisi ise kapanmayacak şekilde açınız

3- Adım  : bir sonraki kombiye yakın petek ise bir tur çevirerek açılır

4- Adım  : ve diğer uzak petekler ise tam olarak açılır bu sayede reglaj ayarını yapmış olursunuz.

Bu ayar ile tüm petekleriniz eşit şekilde ısı verecektir. Elbette reglaj ayarı ile çözülmeyen ısı problemleri için petek temizliği yaptırmalısınız. Tabi aşağıda sizlere anlatmaya çalıştığımız maddeleri kontrol ederek kendi başınıza ısı sorunlarını çözebilirsiniz.

 

petek temizliği-fiyatlari

1 Kontrol Edilecek Madde : Kombiniz kış modunda açık mı ? Kombi üzerinde petek resmi olur açık konuma getirin.

2 Kontrol Edilecek Madde : Kombi su basıncı 1,5 barda mı ? Eğer 1,5 barın altında ise kombi altındaki dolum musluğu ile su ilave ediniz. Eğer 1,5 barın çok üzerindeyse örneğin 2,0 barda ve yukarısında ise peteklerin tahliye vanasından fazla olan suyu boşaltınız.

3 Kontrol Edilecek Madde : Gaz vanaları açık durumda mı, bazen unutarak gaz vanalarını açmayız. Kontrol ederek gaz vanasının açık olduğuna emin olunuz.

4 Kontrol Edilecek Madde : Kombi altında bulunan su girişi filtresi tıkanmış olabilir, bu sorun sıcak suyun az akmasına yada yeterince sıcak su vermemesine de yol açabilir, bu adımı siz yapamazsınız, tesisatçı çağırıp filtreyi temizletmeniz gerekir.

5 Kontrol Edilecek Madde : Kombi çalışıyor gaz vanası açık kombi su barı doğru seviyede kombi tarafında bir sorun göremiyorsanız o halde peteklerin vanalarının açık olup olmadığını kontrol edin, petek vanaları saat yönünün tersi tarafa çevirilerek açılmaktadır, tüm radyatör peteklerinin vanalarının açık olup olmadığını kontrol ediniz.

6 Kontrol Edilecek Madde : Kombi çalışıyor petek vanaları açık ama hala yeteri kadar radyatör peteklerin ısınmadığını düşünüyorsanız yapmanız gereken peteklerinizin içini kimyasal sıvı ile temizletmek olacaktır. Bunun için protesisat firmamızı arayabilirsiniz. Peki petek temizliğini gereklimi ve nasıl yapıyoruz ? Tüm peteklerin sökülmesi gerekiyor mu ? hangi petek modellerinin temizliği yapılıyor ? tüm başlıkların cevaplarını inceleyelim.

Petek Temizliği Gerekli mi ?

Peteklerin içinde dolaşan su hiç bir zaman yenilenmez her sene aynı suyu kullanır ve haliyle bu su peteklerinizin içinde zamanla oluşan korozyon sebebiyle balçıklanır ve bu balçıklanma petek temizliği yapılmadığı takdirde peteklerin yeteri kadar ısınmamasına yada üstünün ısınıp alt tarafın ısınmaması gibi sorunlara yol açar.

petek temizliği

Petek Temizliği Nasıl Yapılıyor ?  Tüm Petekler Sökülüyor mu ?

Petek temizleme cihazlarımız ile koruyucu kimyasal karışım ile tüm petekleriniz ve petek borularınız hijyenle temizlenmektedir. Uzman personellerimiz peteklerinize zarar vermeden işlemleri gerçekleştirir. Petek temizliği fiyatları, kaç adet peteğiniz varsa ona göre değişmektedir.

Sadece havlupan dediğimiz banyoda bulunan askı şeklinde olan peteğiniz sökülür kombi giriş vanasından petek temizleme koruyucu kimyasal verilir ve tüm peteklerinizin içine dolacak kadar gönderimi sağlanır akabinde peteklerinizin içinde biriken tortu ve balçıklar havlupan çıkışından tuvalet giderine boşaltılır bu sayede tüm peteklerinizin içi pırıl pırıl olur ve tüm peteklerinizin ısı seviyesi altı ve üstü eşit şekilde yanar.

Hangi Petekler Temizlenebiliyor ?

Üstü ızgara şeklinde olan petekler temizleniyor, eski model döküm petekler ise tek tek sökülerek temizlenmektedir.

Petekleri Ne Kadar Zamanda Bir Temizletmek Gerekir ?

Peteklerin korozyonlaşıp içindeki suyu balçıklaştırması 2 yıl sürmektedir. Yazın petekleri kullanmasanız dahi içinde duran su zamanla özelliğini kaybeder, bu durumda tavsiyemiz 2 yılda bir petek temizliği yaptırmanızdır.

 – Petek temizliğini 10 yılı aşkın süredir yapıyoruz, tüm müşterilerimiz 2 yılda bir peteklerini tekrar bize temizletir, hizmette kaliteye ihtiyacınız varsa Protesisat firmamızı arayın.

 

hizmetlerimiz: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın